Bělá u Staré Paky – Filiální kaple Nejsvětější Trojice

Bohoslužby

Mše sv. je zde sloužena zpravidla poslední neděli v měsíci ve 12.00. Pro podrobnosti a případné změny viz aktuální Bohoslužby.

Historie

Kostel, či spíše kostelík Nejsvětější Trojice, situovaný ve středu obce, byl postaven v novorománském slohu a vysvěcen 8. 6. 1873. Objekt přišel tehdy na více než 3 000 zlatých. Hlavní oltář byl převezen z kostela na Chlumu u Hradce Králové.

Interiér

Rokokovému oltáříku dominovalo zobrazení Nejsvětější Trojice. Významnou pamětihodností je též socha svatého Jana Nepomuckého na podstavci s reliéfy svatého Jana Křtitele a Madony, která stávala původně na mostě „u Krausů“.

Varhany

Jednomanuálový mechanický zásuvkový nástroj byl do kaple koupen od dr. Jana Palackého z Lobkovic. Údajně se jedná o práci Ondřeje Gutha z let 1730-1735.
Nástroj byl několikrát opravován (J. Kobrle 1912, Ženatý – Kunt 1937), přičemž se i poněkud měnila dispozice.
Nástroj je v současné době v dobrém technickém stavu.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *